Hashimoto - czy napewno jest chorobą nieuleczalną?

Czy wiesz, że tarczyca jest gruczołem który napędza WSZYSTKIE komórki Twojego organizmu? W każdej komórce organizmu znajduje się bowiem receptor dla hormonów tarczycy - tyroksyny

Twój poziom TSH jest w normie, a Ty żyjesz jak „zombie” i myślisz że to nie wina tarczycy?

Badania hormonu tyreotropowego ( TSH) zalecane są niemal zawsze, a jego wysoki poziom wskazuje, że Twoja przysadka i mózg potrzebują więcej hormonów tarczycy. Przeczytaj o tym, że sam test TSH jest niewystraczający.

Jakie inne badania warto wykonać oraz jak interpretować wyniki?

Jakie są objawy świadczące o niedoczynności tarczycy?

Gruczoły tarczycy energetycznie związane są z czakrą piątą gardła- zmysłem słuchu i żywiołem eteru. Czakra ta wpływa na funkcjonowanie gardła, tchawicy, oskrzeli, migdałów, strun głosowych. Łączy energetycznie głowę z resztą ciała. Dzięki niej wyrażamy swoje emocje, pragnienia, potrzeby.

Tarczyca stymulowana jest przez przysadkę mózgową hormonem TSH. Produkuje ona hormony:

FT4 (czterojodotyroninę), która jest magazynem dla organizmu, gdy wzrośnie jego zapotrzebowanie.

FT3 ( trójjodotyronina) jest formą aktywną - „ czynną” tyroksyną. Niestety, często pomijana  i ignorowana przez lekarzy, skupiających się tylko na poziomie tyroksyny ( FT4 i jej analogu l- tyroksyny).

Jakie powinny być wyniki badań?

FT3 powinno być kilkakrotnie mniejsze niż FT4. Niestety, obecnie laboratoryjne normy są takie, że FT4 będąc nawet w niższej ilości niż FT3 jest uważane za normę.

TSH:

Wynik powyżej 3.0 powinien już być dla Ciebie ostrzeżeniem

Wynik powyżej 4.0 powinien być dla Ciebie komunikatem, że musisz zacząć działać!

→↓Wynik równy i poniżej 2.0 – jeżeli nadal odczuwasz objawy niedoczynności, poproś lekarza o badanie TRH ( hormonu uwalniającego tyreotropinę)

Gdy FT3 jest wyższe niż FT4 zaczynają się pojawiać przeciwciała przeciwko:

peroksydazie (TPO)  i

tyreoglobulinie (TG).

Objawy świadczące o niedoczynności tarczycy:

nieuzasadnione przybieranie na wadze

zmęczenie

senność

problemy w okresie menopauzy

endometrioza

zimne dłonie i stopy

depresje

zapalenia stawów, dolegliwości reumatyczne

niski popęd płciowy

bezpłodność

problemy skórne, sucha skóra

worki pod oczami

bezsenność

Naszej tarczycy do wytwarzania tyroksyny ( T4) potrzebny jest JOD!

W większości przypadków leczenie pacjenta z Hashimoto opiera się na przyjmowaniu leków sztucznie produkujących hormon np. Euthyrox. Jak zachowuje się on w naszym organizmie? Sztucznie przyspiesza metabolizm, powoduje utratę wagi, lepsze myślenie i samopoczucie. Pacjent pozornie czuje się lepiej i jest chwilowo zadowolony, ale jodu w organizmie jak nie miał, tak nie ma. Podając sztuczny hormon bez podawania jodu zwiększamy jeszcze bardziej zapotrzebowanie organizmu na jod. Błędne koło się zamyka.. tarczyca działa na „dopalaczu” a tego, czego potrzebuje tak naprawdę do prawidłowego funkcjonowania wciąż nie ma. Podawanie hormonów tarczycy niestety „leczy” jedynie objawy i symptomy choroby, a nie jej prawdziwą przyczynę, którą jest brak jodu.

W przypadku podawania hormonów tarczycy, nie jesteśmy w stanie podając ją „ z zewnątrz” przewidzieć i wiedzieć-  ile organizm akurat dziś jej potrzebuje. Wysiłek fizyczny, stres, infekcje - zwiększają zapotrzebowanie, organizm musi produkować energię.

Guzy na tarczycy „leczymy” przez wycięcie i jod radioaktywny. Pamiętajmy o tym, aby wszelkie operacje i ingerencja w nasz organizm były ostatecznością. Starajmy się wszelkie choroby wyprowadzać naturalnymi, nieinwazyjnymi sposobami dając organizmowi to czego potrzebuje, by sam mógł sobie poradzić w procesie samoleczenia.

Pamiętajmy również o tym, że kobiety z niedoczynnością tarczycy częściej zapadają na nowotwory piersi.

Krótka historia jodu i „efekt” który zmienił medycynę :

Przed drugą wojną światową nieorganiczna forma jodu była panaceum na niemalże wszystko. Uważany był za jedną z najbardziej wartościowych substancji terapeutycznych. Leczono nim m.in.:

paraliż

tętniaki

zatrucie ołowiem lub rtęcią

arteriosklerozę

choroby tarczycy

hemofilie

dyskineze

skrofuloze ( zapalenie węzłów chłonnych spowodowane zakażeniem mykobakterią)

przetoki łzowe

choroby stawu biodrowego

syfilis

ostre stany zapalne

gangrenę

dnę moczanową

toczeń

krup

astmę

owrzodzenia

zapalenie oskrzeli

czyraki

odmrożenia

W 1948 roku naukowcy Wolff i Chaikoff opublikowali swoje spostrzeżenia po dootrzewnowym wstrzyknięciu szczurom jodku w zwiększających się ilościach. Zauważyli oni, że wychwycenie podawanego jodu radioaktywnego było prawie zerowe. Dziś już wiemy dlaczego tak się stało. Tarczyca tych szczurów była już wcześniej wysycona jodem. Interpretacja naukowców była jednak następująca : „Wysoki poziom jodu nieorganicznego blokuje wytwarzanie hormonów tarczycy, co prowadzi do niedoczynności i powstawania wola”. Problem polega na tym, że Wolf i Chaikoff nie badali poziomu hormonów swoich szczurów i nie wykazano u nich wola.

Nagonka o tym, że jod jest niebezpieczny obiegła cały świat. „ Efekt Wolffa- Chaikoffa” został przyjęty za prawdziwe i wiarygodne wyniki, o których zaczęto mówić we wszystkich uczelniach medycznych i wśród lekarzy.  Czy jeżeli prace, badania w świecie medycznym są uznane za „efekt” to muszą być prawdą? Jod po dziś dzień wywołuje strach a medycyna akademicka nie podejmuje prób leczenia niedoczynności zasłaniając się efektem „ Wolffa- Chaikoffa”.

Do jednego „worka” wrzucono nieszkodliwy jod w formie nieorganicznej i szkodliwy jod w formie organicznej. Jod sam w sobie nie jest niebezpieczny, natomiast w formie organicznej molekuły TAK i to bardzo! Nagłośniony efekt „ Wolffa- Chaikoffa” miał także wpływ na przemysł spożywczy. Młyny przestały dodawać jod do mąki, a zaczęły jako spulchniacze stosować związki bromu, które są usuwane przez sól. Jod został więc zastąpiony bromem i obecnie jako spulchniacz związki bromu są stosowane w przemyśle spożywczym. Jakie działanie ma on na nasz organizm…?

Przejdźmy od razu do tego jak możemy się go pozbyć z organizmu...

Bromu pozbywamy się podając sól kuchenną oraz JOD. Podanie jodu doprowadza do 20- krotnego zwiększenia oczyszczania się z fluoru i bromu do moczu i wydalenia z organizmu. Przy okazji pozbywa się on także rtęci, kadmu, arsenu i aluminium.

Jod jest ważnym elementem oczyszczającym organizm

Pamiętajmy o formie bezpiecznej : nieorganicznej i nieradioaktywnej!

Jod jest zmagazynowany nie tylko w tarczycy!

Podobne stężenie jodu znajduje się w:

żołądku

gruczołach piersiowych

kościach

śliniance.

Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jąder, jajników, prawidłowej spermatogenezy, skóry, ścian tętnic. Odgrywa więc ważną rolę przy leczeniu nadciśnienia i miażdżycy.

Jak naturalnie leczyć i wspierać przewlekłe zapalenie tarczycy?

Przy eliminowaniu procesu zapalnego tarczycy pomocne są także:

oleje CBD

witamina C

witaminy B- kompleks

witamina E

wapń

magnez

cynk

chrom

Preparaty oczyszczające:  zatoksycznienie organizmu przekłada się na procesy zapalne

chlorella

spirulina

zeolit

chlorofil

shilajit

zdrowe tłuszcze : oleje z ryb, ogórecznika, z ostropestu, lniane, konopne

witamina D wraz z synergią witamin rozpuszczalnych w tłuszczach

Jak wiemy wszystko zaczyna się w jelitach. Stąd przy Hashimoto nie możemy zapomnieć także o wsparciu flory jelitowej i beta glukanach, które uszczelniają jelita:

colostrum

zsiadłe mleko

kiszonki z kapusty, ogórków, buraków

reishi shitake

kurkumina

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy nieprawidłowej pracy tarczycy?

zadbać o zmniejszenie poziomu stresu

ograniczyć przetworzoną żywność– zastąpienie organiczną i ekologiczną

ograniczyć chemię w jedzeniu i otoczeniu

unikać: kofeiny, tytoniu, alkoholu, aspartamu, mleka

Naturoterapia w niedoczynności tarczycy:

Oferuje nam wachlarz ziół i mieszanek ziołowych wspomagających leczenie tarczycy. Wykorzystuje naturalne substancje i ekstrakty takie jak Tarczyca bajkalska.

Niezwykle ważnie jest też dotlenienie organizmu, a więc wspaniałym uzupełnieniem terapii są zabiegi w komorze hiperbarycznej, które wspomagają detoksykację organizmu oraz pozwalają na efektywniejsze wchłanianie substancji aktywnych podczas suplementacji.

Suplementacja jodem i zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości pozostałych witamin, mikro i makroelementów w odpowiednich dawkach i proporcjach przynosi wspaniałe efekty.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia i pomocy przy leczeniu niedoczynności tarczycy skorzystaj z konsultacji naturoterapeutycznej i przygotowanych indywidualnie dla Ciebie i pod Twoje potrzeby zaleceń suplementacyjnych. Dowiesz się:

Jaki jod wybrać? Jak i w jakiej postaci go przyjmować? Z jakimi witaminami i mikroelementami łączyć? Jakie stosować dawki?

Zadbaj o to by Twoje leczenie i suplementacja były bezpieczne pod okiem naturoterapeuty

 

Leave your comments

Comments

  • No comments found