Niezwykła moc mniszka lekarskiego

Fitoterapia wykorzystuje oczyszczające działanie mniszka lekarskiego wpływając na prawidłowe funkcjonowanie jednego z naszych najważniejszych organów– wątrobę odpowiadającą za detoksykację

Mniszek lekarski pospolity Teraxacum officinale 

Ostatni moment by zbierać kwiaty na mniszkowy miód. Na szczęście cały czas mamy do dyspozycji liście bogate w witaminę C- wspaniałe do sałatek ! A na jesień korzeń mocy, czyli korzeń mniszka.

Wiosna jest wspaniałym czasem na kuracje oczyszczające organizm, w której nie może zabraknąć właśnie mniszka lekarskiego.

Pssst.. zbliża się lato.. jeżeli chcesz mieć piękną opaloną skórę, a nie przepadasz za sokiem z marchwi to kwiaty mniszka mogą być nie tylko ciekawym, ale i zdrowszym zamiennikiem. Kwiaty zawierają bowiem karotenoidy i to aż 11.000 IU (jednostek międzynarodowych) karotenu w 100 g! Chciałabyś przy okazji zrzucić kilka kilogramów?

Mniszek pobudza przemianę materii oraz działanie metabolizmu, dzięki czemu sprzyja odchudzaniu i redukcji masy ciała. Poprawia trawienie, rozkurcza mięśnie gładkie i reguluje wypróżnienia.

Od bardzo dawnych czasów mniszek był używany do leczenia oczu, o czym świadczy już sama jego nazwa rodzajowa: taraxis = zapalenie oczu. Zbieramy : korzenie (Radix), ziele (Herba), liście (Folium) i kwiatostany (Flos Taraxaci).

Liście i kwiaty stosujemy do oczyszczających kuracji wiosennych. Przede wszystkim korzenie, ale również inne części zawierają:

związki goryczkowe, z których najważniejszą jest laktukopikryna

fitosterole ( stigmasterol, beta-sitosterol)

kwasy i glikozydy fenolowe

aminokwasy oraz związki aminowe (cholina)

flawonoidy (glikozydy kwercetyny i luteoliny)

garbniki

sole mineralne (potasowe ok. 5%)

kumaryny

inulinę ( do 40%)

substancje żywicowe, pektyny

laktony seskwiterpenowe

Kwiaty natomiast zawierają:

trójterpeny, pentacykliczne alkohole trójterpenowe, tetracykliczne trójterpenoidy (taraksasterole, beta-amyryna, taraksol, tarakserol, arnidiol)

karotenoidy (wiolaksantyna, luteina, karoten – 11.000 IU w 100 g)

Młode, świeże liście bogate w witaminę C używamy na sałatkę ! Mniszek lekarski dzięki zawartości witaminy C i kwasów organicznych wykazuje właściwości przeciwgnilne i przeciwszkorbutowe. Obecne są w nich bowiem: karotenoidy i minerały takie jak potas, magnez czy krzem oraz witaminy C, A i z grupy B. Mniszek ma więc działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, a także oczyszczające i moczopędne. Pomocny jest przy sezonowych grypach i przeziębieniu, ale można go stosować także profilaktycznie.

Roślina wykazuje naturalne właściwości:

oczyszczające organizm człowieka z toksyn i złogów

wzmacniające organizm i narządy: wątrobę, pęcherzyk żółciowy, żołądek i nerki

oczyszczające krew

odtruwające organizm

Wyciągi z mniszka lekarskiego występują w lekach na schorzenia wątroby, trzustki, nerek, kuracji oczyszczających, preparatach obniżających poziom cukru we krwi. Preparaty z korzenia mniszka posiadają również łagodne właściwości przeczyszczające oraz przyśpieszają regenerację uszkodzonych tkanek. Będzie też przydatny przy schorzeniach dotyczących układu moczowego oraz przy reumatyzmie lub zbyt wysokim poziomie cholesterolu.

Wsparcie dla naszego pęcherzyka żółciowego i wątroby- żółciotwórcze i żółciopędne działanie

Mniszek był w medycynie opisywano głównie jako środek typowo „wątrobowy” (hepatica). Zarówno wyciągi wodne jak i alkoholowe, czy też sok z mniszka posiadają silne właściwości żółciopędne, żółciotwórcze, odtruwające, przeciwzapalne i rozkurczowe.. Właściwości te zawdzięcza substancją goryczkowym: trójterpenom, inulinie, inozytolu, cholinie i mannitolu. Preparaty z mniszka pobudzają wątrobę i przewody żółciowe ułatwiając przepływ żółci do dwunastnicy. Mniszek lekarski, dzięki aktywnym składnikom wykazuje hepatoprotekcyjny wpływ zapobiegając odkładaniu złogów i kamieni żółciowych w układzie żółciowym (kamicy żółciowej), zastojom żółci, uszkodzeniu, stłuszczeniu i marskości wątroby. Jest zatem cenny dla wątroby również przy wszelkich stanach zapalnych czy żółtaczce. Mniszek to cenny środek lipotropowy, czyli regulujący przemiany lipidów i zapobiegający stłuszczeniu narządów miąższowych. Warto więc po niego sięgnąć, jeżeli cierpimy na problemy z wątrobą lub z woreczkiem żółciowym. Zmniejsza przekrwienie w jamie brzusznej i osłabia stany skurczowe w przewodach żółciowych i w pęcherzyku żółciowym. Polepsza wydzielenie żółci oraz ułatwia jej przepływ. Wykazuje działanie choleretyczne – pobudzające wydzielanie żółci uwidacznia się, kiedy przyjmujemy wyciągi z korzeni. Główną rolę w tym działaniu przypisuje się laktonom seskwiterpenowym, które poprzez podrażnienie zakończeń nerwowych grzbietu języka, pobudzają wydzielanie śliny i na zasadzie odruchu zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Fitoterapia wykorzystuje oczyszczające działanie mniszka lekarskiego wpływając na prawidłowe funkcjonowanie jednego z naszych najważniejszych organów– wątrobę odpowiadającą za detoksykację.

Kilogramy idą w dół↓

Mniszek lekarski pobudza przemianę materii oraz działanie metabolizmu, dzięki czemu sprzyja odchudzaniu i redukcji masy ciała. Wspomaga leczenie otyłości. Pamiętajmy jednak o tym, że ważniejsze jest to jak nasz organizm wygląda „od środka” a nie na zewnątrz. A od środka mniszek lekarski wykonuje dla naszego organizmu piękną pracę - odtruwa organizm i oczyszcza krew. Wzmaga usuwanie szkodliwych lub zbędnych produktów przemiany materii. Witaminy, sole mineralne, terpeny, kwasy organiczne są więc pomocne w kuracjach oczyszczających krew, poprawiają krążenie co przekłada się na poprawę pracy wszystkich komórek i organów organizmu w tym na prawidłową pracę mózgu. Poprawia trawienie. Napar, odwar i sok z mniszka rozkurczają mięśnie gładkie, regulują wypróżnienia a nawet działają lekko rozwalniająco. Obniżenie wagi ciała zawdzięczamy także działaniu diuretycznemu.

Psst... należy uważać na drugie oblicze mniszka, które poprzez działanie na wątrobę wzmacnia i wzbogaca apetyt. Często stosuje się także w przypadkach takich kłopotów z trawieniem jak brak apetytu lub niestrawność.

Lepsza praca żołądka

Mniszek jest od dawna znanym i stosowanym środkiem pobudzającym wydzielanie soku żołądkowego bogatego w pepsynę i kwas solny, a wtórnie wpływającymi także na wydzielanie żółci, soku trzustkowego i enzymów jelitowych. Działanie to zostało potwierdzone badaniami na zwierzętach laboratoryjnych, u których obserwowano 40% wzrost sekrecji żółci po podaniu odwarów ze świeżych korzeni lub liści oraz 5% wyciągu z liści z korzeniami. Substancje aktywne mlecza zwiększając wydzielanie soku żołądkowego ułatwiają trawienie spożywanych pokarmów oraz regulację wypróżnień.

Przy chorobach nerek i dróg moczowych 

Poza dobroczynnym wpływem na układ pokarmowy spożywanie mniszka lekarskiego znajduje również zastosowanie w leczeniu dróg moczowych. Liście mniszka zawierają witaminę C oraz kwas foliowy, a także wiele składników mineralnych (potas, mangan, żelazo, wapń). Spożywane na surowo w postaci surówek bezpośrednio po zbiorze lub suszone w postaci herbatek  są naturalnym diuretykiem (środkiem moczopędnym), który wspomaga:

wydalanie związków azotowych z moczem

zwiększyć diurezę

w usuwaniu kwasu moczowego

Niezwykłe wartości surowca są więc stosowane w leczeniu takich chorób układu moczowego jak:

stany zapalne pęcherza moczowego

stany zapalne nerek

puchlina wodna

kamica moczowa

dna moczanowa

Napary z liści mleczu eliminują nadmiar kwasu moczowego, przez co zwalczają one zapalenie stawów (dna moczanowa) i zapobiegają powstawaniu kamieni dróg moczowych. Przypuszcza się, iż działanie hamujące tworzenie kamieni w układzie moczowym związane jest z efektem dezynfekującym i diuretycznym oraz dzięki obecności saponin utrudniających proces krystalizacji poprzez wpływ na stopień rozproszenia mukoprotein.

Antidotum na kobiece dni

Kwiaty z mniszka regulują miesiączkowanie i znoszą napięcie przedmiesiączkowe. Zalecane były dawniej przy upławach i niskiej płodności. Kwiaty mlecza natomiast wpływają na uregulowanie cyklu miesiączkowego. Napar, odwar i sok z mniszka rozkurczają mięśnie gładkie. Napary z kwiatów mniszka regulują pracę jajników i cykli miesiączkowych, dzięki obecności prowitaminy A, flawonoidów i kwasu foliowego.

Cukrzyca

Mniszek wykazuje działanie przeciwcukrzycowe. Obniża poziom glukozy we krwi, dlatego są zalecane w fitoterapii cukrzycy i przy złej tolerancji glukozy. Mniszek ma również wyraźne działanie przeciwmiażdżycowe. Mniszek lekarski jest również sprzymierzeńcem cukrzyków w początkowym okresie ich choroby. Za te dobroczynne właściwości odpowiada polisacharyd – inulina będąca rozpuszczalną frakcją błonnika. Z działaniem pomocniczym mniszka w terapii cukrzycy, oprócz działania hipoglikemicznego, wiąże się także aktywność przeciwzakrzepowa. Schorzenia naczyń są jedną z głównych konsekwencji cukrzycy. Przewlekła hiperglikemia, nieprawidłowość w homeostazie i przepływie krwi zwiększają możliwość formowania się skrzepów. Hamowanie agregacji płytek po podaniu wyciągu etanolowego z korzeni mniszka, stwarza możliwość zastosowania rośliny w celu profilaktyki angiopatii wywołanych cukrzycą. Ponadto zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego i trójglicerydów w surowicy i w komórkach wątrobowych.

Choroby skórne

Mleczko mniszka zawiera żywice o charakterze zbliżonym do kauczuku, kwasy organiczne, przeciwutleniacze i związki antybakteryjne i wirusowe, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako środek lekarski na wszelkiego rodzaju przypadłości i choroby skórne. Mlecznobiały sok wyciśnięty z łodyg i korzeni pomaga zwalczyć kurzajki, brodawki, trądzik, łupież.

Przeziębienie i grypa

Przypisuje im się takie samo działanie lecznicze jak korzeń i ziele, ponadto zaleca w przewlekłym nieżycie jamy ustnej, gardła i oskrzeli. Syrop z kwiatów mniszka, przygotowany w domowy sposób, działa korzystnie w chorobach gardła, jamy ustnej i oskrzeli, z uporczywym kaszlem, bólem i obrzękiem. Napary z liści mleczu działają przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo.

Działanie antynowotworowe

Mniszek lekarski działa antynowotworowo. Jedne z najnowszych badań naukowych wykazały, że mniszek lekarski jest jednym z lepszych leków w walce z komórkami rakowymi. Występujące w korzeniu mniszka lekarskiego substancje aktywne zwalczają zaatakowane komórki nie uszkadzając zdrowych. Badania przeprowadzone na Wydziale Chemii i Biochemii Uniwersytetu Windsor w Kanadzie wykryły, że picie herbaty z mniszka lekarskiego wpływa na rozpad komórek rakowych w ciągu 48 godzin, zaś zdrowe pozostają w całości.

Leave your comments

Comments

  • No comments found