Naturalny suplement resveratrolu za darmo? Czarna jagoda!

W aptece o nazwie LAS mamy obecnie jedne z najbardziej wartościowych i odżywczych owoców. Przeczytaj koniecznie o tym, jak wiele korzyści przynosi dla naszego zdrowia.

Nieodłącznym elementem „leśnej kąpieli” podczas spaceru po lesie powinno być zbieranie i najadanie się do sytości ciemnymi jagodami. Zawsze podkreślam, że najlepsze dla odżywienia naszego ciała są warzywa i owoce z kraju, w którym żyjemy i z aktualnej pory roku. Są wówczas całkowicie dojrzałe, nasycone słońcem i ciepłem, posiadają wszystkie wartości odżywcze. W aptece o nazwie LAS mamy obecnie jedne z najbardziej wartościowych i odżywczych owoców.

Mają wiele odmian i nazw zwyczajowych : jagoda, czernica, czarna borówka. Składniki czynne zawarte w czarnych jagodach:

→ bogactwo witamin: A, C, E, B1, B2, PP, kwas foliowy

składniki mineralne ( dużo manganu, żelaza, wapnia, selenu, cynku, miedzi)

pektyny, garbniki (do 15%), inozytol, cukry

wakcyaninę (glikozyd z kwasem benzoesowym), glukokininy

fitoestrogeny

flawonoidy: antocyjany, inaczej antocyjanidyny ( pochodne delfinidyny, cyjanidyny, malwidyny, peonidyny, petunidyny, w tym myrtylliny), karotenoidy

kwasy organiczne: szczawiowy, cytrynowy, chinowy, mlekowy, bursztynowy, jabłkowy

błonnik

Przygotowanie do ciąży

Czarne jagody ze względu na bogactwo kwasu foliowego, są wskazane dla kobiet planujących zajście w ciążę i spodziewających się dziecka, gdyż przyczyniają się do prawidłowego rozwoju płodu. Są zalecane kobietom w ciąży także ze względu na dużą zawartość innych witamin i minerałów, dzięki którym mają właściwości odżywiające i wzmacniające organizm.

Działanie odtruwające i detoksykacja organizmu

Czarne jagody neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii oraz wiążą i usuwają z organizmu wszelkie toksyny. W owocach jagodowych zawarte są goryczki wspomagające trawienie, szczególnie pobudzające wątrobę do wydzielania i prawidłowego przepływu żółci.

Polskie czarne jagody z jogurtem ułatwiają trawienie i wypłukują zły cholesterol.

Czarne jagody to lek na oczy, ochronna siateczka jelit w chorobach przewodu pokarmowego a także dla tych, którzy wyjeżdżają na wczasy do krajów tropikalnych (inna flora bakteryjna). W czarnych jagodach znajduje się substancja wspomagająca trawienie, a w szczególności przyczynia się do rozkładu złego cholesterolu. Jest nią resveratrol. Francuzi szczycą się, że w ich młodym winie z czerwonych winogron znajduje się dużo tej substancji. A w łyżce stołowej naszych czarnych jagód tej substancji jest tyle, co w 5 litrach ich czerwonego wina!

Na biegunkę i zaparcia

Wykazują właściwości przeciwbiegunkowe i przeciw zaparciom. Owoce czarnej jagody od wieków były używane jako lek przeciwbiegunkowy. Świeże owoce i wyciągi mają działanie rozluźniające przy zaparciach- pobudzają perystaltykę jelit i jednocześnie przeciwbiegunkowe.  Przy biegunkach hamują przepuszczalność błon śluzowych, zmniejszają wydalanie ze stolcami wody. Napar z suszonych jagód działa tylko przeciwbiegunkowo i antyseptycznie.

Działanie przeciwzapalne

Chronią zarówno układ krążenia, jak i mózg oraz oczy. Stres oksydacyjny wywołany nadmiarem wolnych rodników oraz stany zapalne to najpoważniejsze czynniki starzenia się mózgu i oczu.

Pokarm dla mózgu

Neurofizjolog James A. Joseph pracując w Human Nutrition Research Center on Aging przy Tufts University w Medford ( Massachusetts), odkrył, że ciemno zabarwione owoce, a szczególnie czarne jagody należą do pokarmów najlepiej chroniących nasz organizm, zwłaszcza mózg przed niszczącym działaniem czasu.

Zawarte w jagodach ciemne barwniki roślinne z grupy flawonoidów, zwane antocyjanami, są  biologicznie aktywne na poziomie komórkowym (molekularnym) sprawiając, że komórki mózgowe mają maksymalną zdolność do reagowania na sygnały dochodzące do nich z innych komórek. Pobudzają one nawet rozwój nowych komórek nerwowych.

Pokarm dla oczu

Od lat znany jest także zbawienny wpływ czarnych jagód na wzrok. Zawarte w niej antocyjany zwiększają drożność i elastyczność naczynek krwionośnych i usprawniają mikrokrążenie w gałce ocznej, poprawiając tym samym jej zaopatrzenie w tlen i substancje odżywcze. Owoce jagody zmniejszają osadzanie się kolagenu w soczewce, a więc są wspaniałą profilaktyką zaćmy. Hamują także postęp jaskry cukrzycowej.

Karotenoidy zawarte w owocach jagody czarnej poprawiają widzenie, szczególnie w nocy. Stymulują produkcję rodopsyny - substancji odpowiedzialnej za właściwe widzenie o zmroku. W latach II wojny światowej żołnierze brytyjskiego RAF’u przed lotem zjadali jeden słoik dżemu z czarnych jagód, aby poprawić ostrość swojego wzroku.

Pokarm dla skóry i urody

Antocyjany zawarte w czarnych jagodach wykazują właściwości przeciwutleniające. Neutralizują one wolne rodniki tlenowe, które dążą do uszkodzenia komórek oraz blokują szlaki metaboliczne, związane z uszkadzaniem komórek przez stres oksydacyjny. Wolne rodniki są odpowiedzialne również za wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Jagody posiadają bardzo wysoki potencjał substancji czynnych oddziałujących korzystnie na skórę, m.in. o charakterze naturalnego filtra UV oraz antyoksydacyjnym. Wykazują więc działanie nawilżające, zmiękczające, wygładzające, ujędrniające i odmładzające skórę. Jagody stymulują keratynocyty, które pobudzają procesy regeneracyjne skóry. Ich obecność poprawia napięcie włókien kolagenu i elastyny oraz utrzymuje w skórze optymalne stężenie kwasu hialuronowego o właściwościach silnie nawilżających. Wykazują właściwości ściągające pory skóry.

Wolne rodniki

Antocyjany zawarte w czarnych jagodach wykazują właściwości przeciwutleniające. Neutralizują one wolne rodniki tlenowe, które dążą do uszkodzenia komórek oraz blokują szlaki metaboliczne, związane z uszkadzaniem komórek przez stres oksydacyjny. Posiadają także właściwości przeciwzapalne, wzmacniające włosowate naczynia krwionośne i antyseptyczne.

Zapobiegają chorobom serca i udarom mózgu

Wolne rodniki utleniając cholesterol, przyczyniają się do rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych, która może prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca. Czarne jagody obniżają poziom „złego” cholesterolu (LDL), a podnoszą poziom „dobrego”(HDL). Zmniejszają zatem zagrożenie wystąpienia miażdżycy naczyń krwionośnych zaopatrujących serce i mózg w tlen i substancje odżywcze. Tym samym spożywanie czarnych jagód przeciwdziała chorobom serca i udarom mózgu.

Działanie przeciwkrwotoczne: żylaki kończyn dolnych i odbytu

Zawarta w czarnych jagodach mirtylina skutecznie zmniejsza łamliwość, uszczelnia i uelastycznia ściany włosowatych naczyń krwionośnych. Znakomicie łagodzi objawy towarzyszące żylakom zarówno kończyn dolnych (skurcze, opuchnięte kostki i łydki, drętwienia) jak i odbytu (hemoroidy). Pomaga przy niewydolności krążenia. Wysoka zawartość fosforu i garbników sprawia, że doskonale oczyszcza krew.

 

Działanie przeciw anemiczne

Jagody zawierają bardzo dużo żelaza i miedzi - związków, które biorą aktywny udział w produkcji czerwonych krwinek, dzięki temu działa skutecznie przeciwko anemii.

Działanie przeciwcukrzycowe

Czarne jagody są zalecane dla diabetyków, gdyż zawierają substancję insulinopodobną, wakcyninę (glikozyd kwasu benzoesowego), zwaną rośliną insuliną.

Działanie przeciwnowotworowe

Fitoestrogeny, czyli hormony roślinne są niezwykle cennym składnikiem czarnej jagody. Skutecznie blokują one działanie enzymów przyczyniających się do powstawania tzw. nowotworów hormon zależnych ( niektóre nowotwory piersi, tarczycy, wątroby, przełyku, krtani) zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Podobne antynowotworowe właściwości mają także obecne w jagodach kwasy: foliowy i elagowy, które biorą udział w neutralizowaniu substancji rakotwórczych takich jak benzopiren i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Kwas foliowy przeciwdziała rakowi macicy, a kwas elagowy chroni organizm przed rozwojem nowotworów płuc, przełyku i krtani.

Działanie przeciwbakteryjne i odkażające

Zawarte w jagodach antocyjany i garbniki skutecznie niszczą bakterie chorobotwórcze w przewodzie pokarmowym, nawet te odporne na antybiotyki. Poza tym dzięki dużej zawartości garbników, jagody uszczelniają błony śluzowe żołądka. Zapobiegają również infekcjom układu moczowego, wywoływanych przez bakterie E.Coli np. zapalenie pęcherza. Mają również działanie bakteriobójcze w zakażeniach układu moczowego tą bakterią.

Działanie przeciwwirusowe

Dzięki wysokiej zwartości garbników, jagoda wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe i jest zalecana w profilaktyce chorób wirusowych dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli. Może być też stosowana jako środek wspomagający leczenie infekcji wirusowych układu oddechowego.

Działanie przeciwpasożytnicze

Od dawna w medycynie ludowej czarna jagoda była stosowana jako środek przeciwrobaczycowy. Dziś także zaleca się jedzenie świeżych jagód jako środek wspomagający kurację antypasożytniczą.  Jej przeciwpasożytnicze działanie zostało potwierdzone naukowo. Świeże owoce czarnej jagody zawierają duże ilości garbników o właściwościach przeciwrobaczych, zwalczających pasożyty układu pokarmowego: glisty i owsiki.

Działanie uspokajające

Napary z suszonych owoców czarnej jagody wykazują działanie uspokajające.

Zrób coś dla siebie. Dla zdrowia i wewnętrznej równowagi

Spróbuj wybrać się do lasu. Najlepiej sam. Bez muzyki. Aby nikt Ci nie przeszkadzał i nie rozpraszał Twojej uwagi. Ściągnij buty i spaceruj boso. Poczuj jak czerpiesz Energię z Ziemi, a odprowadzasz do niej dodatnie ładunki, które nagromadziły się w Twoim ciele. Ładujesz właśnie „akumulatory”.  Zrelaksuj się i puść napięcie z całego ciała. Poczuj jak las otula Cię swoim ciepłem i leśnym zapachem serwując najlepszą aromaterapię na świecie. Posłuchaj śpiewu ptaków i dźwięków, które Cię otaczają. Nie myśl o niczym. Odsuń wszystkie sprawy i problemy. Skoncentruj się tylko na tym, by być tu i teraz. Oddychaj. Uważnie obserwuj co dzieje się z Twoim ciałem i umysłem. Poczuj równowagę ciała, ducha i umysłu. Na koniec zasil swoje ciało jagodową bombą witaminową.

Najlepsze SPA i najlepsza naturalna suplementacja jest blisko Ciebie i za darmo

Leave your comments

Comments

  • No comments found