Fizjoterapia

Terapia manualna i holistyczne podejście do ciała

Uśmierzanie bólu dotykiem... dłońmi, które „ myślą, czują, widzą i rozumieją”. Wykorzystywana umiejętność palpacji i obserwacji ciała pozwala fizjoterapeucie ocenić rzeczy, których nie jest w stanie odzwierciedlić rezonans magnetyczny, USG czy tomograf komputerowy. Są one ważne, potrzebne i często wykorzystywane w naszej pracy natomiast nie pokazują nam:

- największych restrykcji, czyli napięć występujących w ciele

- elastyczności i przesuwalności tkanki

- kondycji powięzi

- obrzęków i zaburzeń funkcji drenażu (np. pajączki, teleangiektazje)

- asymetrii w ciele (np. ustawienie barków na różnym poziomie, asymetrie kończyn dolnych)

- zrotowanej miednicy, przodo lub tyłopochylenia

- zakresu ruchomości stawów, przykurczu i długości mięśni

I wielu innych, które możliwe są do oceny jedynie dzięki ocenie wzrokowej terapeuty, palpacji i wrażliwości dłoni, testach diagnostycznych i badaniach manualnych na poszczególnych strukturach ciała. Bardzo ważnym elementem jest wywiad, na temat wcześniejszych chorób, wypadków, operacji a także codziennych nawyków i warunków pracy.

Już samo wejście pacjenta do gabinetu daje nam dużo ważnych wskazówek, gdyż ciało i typ postawy lub chód wskazują nam na problem lub miejsce dolegliwości.

* Czy stoisz lub chodzisz pochylony do przodu , czy twoje ciało odchyla się do tyłu ?

* Czy jedno z ramion jest wyżej niż drugie ?

* Czy głowa ustawiona jest horyzontalnie czy wyżej niż linia wzroku?

Podczas badania wiele cennych informacji przekazuje nam stan skóry- czy jest dobrze ukrwiona, czy blada ? Czy w dotyku jest sucha, przyjemnie chłodna, czy zimna i wilgotna? Czy są miejsca, gdzie jest znacznie cieplejsza?

Wszystkie te informacje wraz z wywiadem, oglądaniem, badaniem są zbierane by móc znaleźć przyczynę dolegliwości z którymi przychodzi do nas pacjent.

Naszym najważniejszym przyrządem diagnostycznym są dłonie, które „ widzą” , „słyszą” a także” stawiają pytania” organizmowi i potrafią zrozumieć odpowiedzi jakie nam daje ciało pacjenta. Zrozumienie pacjenta oraz przyczyny jego bólu i dysfunkcji to wieloetapowy proces, dlatego tak ważna jest dla nas szczegółowa diagnostyka, badanie, palpacja i obserwacja ciała.

Terapię zawsze poprzedza dokładny wywiad z pacjentem. Wszystko to ma na celu znalezienie przyczyny dolegliwości bólowych i zlokalizowanie największych napięć w ciele, a nie leczenie jedynie objawów.

W naszym organizmie wszystko jest ze sobą połączone

Czy można skutecznie leczyć człowieka i jego ciało skupiając się jedynie na danym jego wycinku?

Gabinety do których trafiają pacjenci skupiają się nad leczeniem poszczególnych części ciała, które są zgłaszane jako problem- głowa, plecy, wątroba. Leczenie takie bardzo często okazuje się jednak nieskuteczne, gdyż przyczyna choroby bardzo często znajduje się zupełnie gdzie indziej niż tam, gdzie odczuwamy ból i dolegliwości. Dlaczego współczesna medycyna traktuje te elementy oddzielnie? Ograniczając się jedynie do wycinka jego ciała, będącego częścią większej całości. Przecież w naszym organizmie wszystko jest ze sobą połączone w najbardziej doskonały sposób.

Traktujemy organizm jako całość, dlatego nie skupiamy uwagi tylko na „części ciała” którą pacjent zgłasza jako problem. Wycinek ciała jest integralną częścią większej całości, więc zarówno przyczyna jak i konsekwencja choroby nie znajduje się w jednym wybranym narządzie, czy części ciała, ale w całym organizmie. Nie można skutecznie wyleczyć organizmu znając tylko jego maleńki wycinek. Rozumiejąc tylko część tego wszystkiego, co się w nim dzieje.

„By leczyć ciało ludzkie, konieczna jest wiedza o całości zjawisk” Hipokrates

Całościowe spojrzenie na człowieka jako na komplementarną całość- na ciało, umysł, duszę. Problem bardzo często jest nie tylko na poziomie fizycznym. Tam odczuwamy jedynie objawy. Człowiek to nie tylko nasze ciało, ale także umysł, dusza. Czy wiesz jak dużą role odgrywają emocje i jak wpływają na napięcia mięśni i konkretne dysfunkcje?

Mając na uwadze, że wszystkie mięśnie, kości, stawy, organy, powieź są ze sobą kompatybilne, pracujemy z ciałem jako całością.

Przykład?

Przyczyną bólu barku może być zarówno blizna po usunięciu wyrostka robaczkowego jak i dysfunkcja pęcherzyka żółciowego i wątroby. Tym co generuje dolegliwości bólowe często nie jest część ciała która nas boli, stąd nasza praca nie skupia się tylko i wyłącznie na obszarze, który zgłasza nam pacjent. Do każdego podchodzimy indywidualnie, a każda terapia jest dostosowana do potrzeb i możliwości pacjenta.

Wykorzystujemy takie techniki terapeutyczne jak: terapia manualna, masaż tkanek głębokich, masaż tensegracyjny, igłoterapia, klawiterapia, techniki osteopatyczne, rozluźnianie mięśniowo- powięziowe i wiele innych.

Patrząc na każdego pacjenta holistycznie podczas wywiadu i terapii zwracamy także uwagę na sposób odżywiania pacjenta. Co ma wspólnego dieta z fizjoterapią? Przykład:

Wiele pacjentów zgłasza się z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Czy wiesz, że przyczyną może nie być sam kręgosłup a napięcia i restrykcje na poziomie jelit, które powstają na skutek spożywanych produktów żywieniowych, które nam szkodzą, których nie trawimy lub mamy nietolerancję? Na przykład nabiał albo nasza ulubiona kawa z mleczkiem. Przykładów jest wiele.

Głównym celem terapii manualnej jest usunięcie napięć w ciele, przywrócenie równowagi oraz stworzenie warunków dla regeneracji i odżywienia tkanek.

Naszym celem po usunięciu dolegliwości pacjenta jest nauka i praktyka zapobiegania chorobom. Staramy się włączać własną odpowiedzialność za swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Jeżeli od razu reagujesz na sygnały, jakie wysyła Ci Twój organizm, nie ignorujesz bólu maskując go tabletkami przeciwbólowymi proces leczenia jest znacznie krótszy, niż w przypadkach chorób rozwijających się latami. W trudnych, przewlekłych stanach nie obiecujemy nierealnych cudów, lecz staramy się poprzez terapię precyzyjnie stymulować naturalne zdolności organizmu do samoleczenia i samoregulacji.

Ciągłe poszerzanie wiedzy, doświadczenie oraz liczne kursy i szkolenia pozwalają nam lepiej rozumieć to, co ciało chce nam przekazać.