Dotlenienie mózgu w chorobach neurologicznych

Mózg naturalne dotlenienie i zwiększenie aktywności

Choć ciężar mózgu stanowi zaledwie 2% całej masy ciała, narząd ten ma imponujące potrzeby energetyczne, wykorzystuje ponad 20 % tlenu zużywanego przez organizm. Tlen hiperbaryczny:

Stymuluje pracę układu nerwowego

Poprawia metabolizm w tkance nerwowej

Redukuje obrzęk mózgu

Poprawia mikrokrążenie

Zwiększa przepuszczalność bariery krew-mózg

Redukuje ból

Poprawia sen

Zmniejsza stany depresyjne

Ożywia i pobudza do życia uśpione komórki oraz przywraca ich prawidłowe funkcjonowanie

Tlen odżywia niedotlenione komórki

Pacjenci obserwują przypływ energii oraz wzrost zdolności umysłowych i koncentracji.            

Zwiększone ciśnienie tlenu aktywizuje uśpione komórki macierzyste i pobudza je do działań naprawczych. Zaczynają się one przemieszczać do uszkodzonych tkanek powodując ich głęboką regenerację. Podczas sesji tlenowej nasycamy tkanki tlenem, dzięki czemu szybciej zapamiętujemy informację , dłużej potrafimy je przechowywać w mózgu i łatwiej kojarzymy. Dotlenienie mózgu to lepsza pamięć, koncentracja, większa aktywność psychiczna. Dotleniony mózg poprawia pracę układu nerwowego, co oznacza lepszy nastrój, odprężenie umysłu i pozbycie się napięcia.

Ożywia i pobudza uśpione komórki, podnosi koncentrację, łagodzi stany depresyjne,  przewlekły stres i bezsenność. Zwiększa aktywność mózgu, przez co wspomaga prawidłową prace układu nerwowego. Dzięki dotlenieniu i pobudzeniu metabolizmu komórek mózgu, spowalnia proces postępowania choroby Alzheimera oraz poprawia funkcjonowanie pacjentów z autyzmem.

Ma zastosowanie w:

porażeniach mózgowych; mózgowe porażenie dziecięce  

pourazowych uszkodzeniach mózgu powstałych w wyniku udaru lub wylewu

leczeniu stwardnienia rozsianego

chorobie Parkinsona

boreliozie

Zespół Aspergera

Autyzm

Tlenoterapia hiperbaryczna jest jedną z terapii wspomagających, stosowanych w poprawie funkcjonowania pacjenta z autyzmem. Dzieci bardzo dobrze i skutecznie reagują na sesje tlenowe w komorze miękkiej. Dowodem są nie tylko liczne badania, ale przede wszystkim mali pacjenci stosujący tę terapię. Za skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w przypadku autyzmu, jak i w innych schorzeniach neurologicznych odpowiada:

zwiększony dopływ tlenu do mózgu

wzmożona angiogeneza i neurogeneza

skuteczne usuwanie toksyn

działanie przeciwzapalne

działanie regeneracyjne na jelita

stymulacja produkcji komórek macierzystych.

Systematyczne przebywanie w komorze hiperbarycznej powoduje pobudzenie uśpionych komórek mózgowych do pracy, następuje szybkie dotlenienie mózgu, jest on lepiej ukrwiony i odżywiony, powstają nowe naczynia krwionośne ( proces angiogenezy), zmniejszają się stany zapalne, pobudzona zostaje produkcja serotoniny i nowych mitochondriów. Kilkukrotnie zwiększa się ilość komórek macierzystych,  dzięki czemu następuje szybsza regeneracja tkanek.

Liczne badania dowodzą, że w przypadku dzieci z autyzmem mamy do czynienia z hipoperfuzją mózgową oraz zatruciem metalami ciężkimi. Tlenoterapia hiperbaryczna przyczynia się do procesu eliminacji z organizmu trujących toksyn oraz zapobiega namnażaniu się bakterii i drożdżaków, które hamują rozwój dziecka.

Hiperbaryczna terapia tlenowa pobudza wzrost fibroblastów, kolagenu i elastyny. W efekcie czas rekonwalescencji uszkodzonych struktur skraca się, a komórki macierzyste przywracają prawidłowe funkcje wszystkich narządów naszego organizmu.

Dzięki zastosowaniu terapii hiperbarycznej u pacjentów z autyzmem stwierdzono:

       Lepszy sen

       Zwiększoną koncentrację i uwagę

       Zmniejszenie lub ustąpienie dolegliwości jelitowych

       Lepszy kontakt z dzieckiem

       Poprawa funkcji językowych

       Zmniejszenie objawów zniechęcenia i drażliwości

       Lepsze radzenie sobie z zadaniami

       Poprawę działania układu immunologicznego( rzadsze infekcje wirusowe)

       Poprawę w obrębie małej i dużej motoryki

       Lepszy nastrój

Poniżej na rysunkach przedstawione prace 17-letniej dziewczynki z autyzmem po zastosowaniu HBOT w ciśnieniu 1,5 ATA ( 100% tlenu)

a) przed rozpoczęciem HBOT

b) po jednym tygodniu HBOT( 5 sesjach, wykonywanych codziennie) dziewczynka zaczyna tworzyć plamy koloru aby wypełnić przestrzeń

c) po 3 tygodniach terapii HBOT( 15 sesji) zaczyna używać poprawnych kolorów ( z wyj. Pnia drzewa)

d) po 5 tygodniach terapii HBOT ( 20 godzin ) zaczyna zachowywać granice nie wyjeżdżając kolorem poza linię obrazka